Alan adı ( Domain ) Nedir?

Alan adı; Web sitelerinin erişilmek için kullandıkları Alfa-numerik isimleri ya da bir başka deyişle adresleridir. Web siteleri yayınlarını, sunucular üzerine ayrılan barındırma alanlarından yaparlar. Bu alanlar IP adresi olarak tanımlanan 12 haneli bir kodla internet omurgasına bağlanırlar. Yani aslında web sitelerinin adresleri, ip adresleridir. Ancak elbette, bu 12 haneli rakam akılda kalıcı değildir. Dolayısıyla evrensel olarak geçerli bir isimlendirme sistemi geliştirilmiştir. DNS (Domain Name System) olarak bildiğimiz bu yapı, ip adreslerini alan adı olarak tercih edilen adreslerle eşleştirerek, kullanıcıların adres çubuğuna alan adını yazdıklarında, sunucunun ip’sine yönelmelerini sağlar. Tabii sunucular içerisinde tek bir site bulunmayabileceğinden, alan adı yani domain; sunucu tarafında da önemli bir parametredir. Paylaşımlı hosting ya da sanal sunucu birimlerinde, site adresleri iç yönlendirmelerle yapılır ve sunucu içerisinde de domain üzerinden bir adresleme söz konusudur.

Domain Nasıl Alınır?

Domain başlangıçta sadece Amerika Birleşik Devletleri tarafından sağlanan bir hizmet iken, günümüzde neredeyse tüm ülkeler kendi alan adlarını global DNS sunucularına kayıt ettirmiş durumdadır. Eğer alanadı.com.tr şeklinde bir domain almak istiyorsanız, Türkiye’deki servis sağlayıcı Nic.tr ya da, bu kurumun yetkilendirdiği kuruluşlardan alım yapmanız gerekir. Yerel alan adı servis sağlayıcısı tarafından resmi olarak onaylanmadan bu alan adlarını kullanabilmeniz mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre “tr” uzantılı alan adlarını kullanabilmeniz için isim hakkına sahip olmanız gerekir. Kendi adınız ve soyadınızı kullanarak da alan adı alabilirsiniz ki, bu noktada aynı isim ve soy isme sahip olanlardan önce satın alım yapan taraf ala adının sahibi olacaktır. Marka tescili yapmışsanız, ala adınız herhangi bir belge ile sizden önce alınmış olsa dahi hak talebinde bulunabilirsiniz. Ancak marka tescili bir çok farklı kategoride verildiğinden yine bu noktada da önce satın alan taraf hakkını koruyabilir. Dünyadaki pek çok ülkede yerel adları aynı şekilde belgeleme yolu ile alınır. Ancak ABD; hala alan adları için bir belge istemez. “com”, “net”, “org” alan adları ve buna benzer pek çok alan adı, domain satan firmalardan sadece bedelleri ödenerek alınabilir. Alan adlarının uzantılarının anlamları ise başlıca şu şekildedir.

  • COM: Commerical – Ticari
  • NET: Network – İletişim sektörü
  • ORG: Organization – Dernek, vakıf ve benzeri örgütler
  • INFO: Information – Başvuru kaynakları
  • GOV: Goverment – Devlet Kurumları
  • EDU: Education – Eğitim kurumları
  • MIL: Military – Askeri Kurumlar (günümüzde nadir kullanılır, bunun yerine gov uzantılar daha yaygındır.)

Saydığımız yedi başlıkta yer alan domain uzantıları, top level domain olarak tanımlanır. Bunların yanında günümüzde onlarca farklı varyasyon ve yerel uzantılar da söz konusudur.

Alan Adı süresi ne kadardır?

Alan adları, standart servis sağlayıcılar tarafından en az 1, en çok 10 yıllık satılır. Süresi dolan adı için servis sağlayıcı bir süre bloke uyguladıktan sonra ala adını talep eden bir başka alıcıya satabilir. Alan adı fiyatları, uzantılarına göre değişebildiği, daha önce kullanılmış ve üç ila 6 karakterden oluşan alan adları çok yüksek fiyatlara alıcı bulabilir. Hatta bu tür alan adları normal domain satış sistemi dahilinde değil, özel açık artırma platformlarında satılır. Özel isimler ve çok aranan kelimelerden oluşan ala adları, çok yüksek fiyatlarla alıcı bulabildiğinden, bu alanda faaliyet gösteren bir çok kişi ve firma da bulunur.

Alan Adı Olmadan Web Sitesi Açılabilir mi?

Alan adı, başta da belirttiğimiz gibi sitelerin adreslenmesi için gerekli bir unsurdur. Ancak, siteniz sabit bir IP adresine sahipse, domain olmadan da erişim sağlanabilir. Fakat bu tercih edilen ve sağlıklı bir yöntem değildir. Bunun yerine kimi site sahipleri, ücretsiz barındırma alanı sağlayan sistemlerden faydalanarak site kurarlar ki, bu durumda da bir alan adları olacaktır. Örneğin, siteniz.servissağlayıcı.vom veya servissağlayıcı.com/siteniz gibi adresleri yine kullanırsınız. Ayrıca ücretsiz barındırma hizmetleri, sınırları bulunan hizmetlerdir ve verimsiz olmalarının yanında, kurumsal bir vurgu elde etmenizi de sağlayamazlar. Bu nedenle, alan adınızı satın alarak, sizin uygun bir barındırma hizmetine yönlendirmek en doğru yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir